This page is an archive of the Video Programming Accessibility Advisory Committee (VPAAC).

  1. Adobe, Inc. – Andrew Kirkpatrick (member)
  2. Alliancefor Telecommunications Industry Solutions (ATIS) – Phyllis Anderson (member)
  3. American Council of the Blind (ACB) – Melanie Brunson (member) (Working Group 3 Co-Chair); Brian Charlson (alternate) (Working Group 4 Co-Chair); Marlaina Lieberg (alternate)
  4. American Foundation for the Blind (AFB) – Paul Schroeder (member)(Working Group 2 Co-Chair)
  5. American Institute for the Prevention of Blindness – Louis Herrera (member)
  6. AT&T – Leonardo Velazquez (member)
  7. Audio Description Associates – Joel Snyder (member)
  8. Bright House Networks – Jeffrey Cantrell (member)
  9. Broadcast Interactive Media (BIM) – Timur Yarnall (member); Paul Temple (alternate)
  10. Caption Colorado, LLC – Chris Crosgrove (member)
  11. CBS – Mark Turits (member)
  12. Center for Hearing and Communication – Joseph Gordon (member)
  13. ChicagoLighthouse – Bill Jurek (member)
  14. Comcast Cable – Charlie Kennamer (member) (Working Group 2 Co-Chair); Jerry Parkins (alternate)
  15. Computer Prompting and Captioning (CPC) – Sidney Hoffman (member); Giovanni Galvez (alternate)
  16. Consumer Electronics Association (CEA) – Brian Markwalter (member); Bill Belt (alternate)
  17. Cox Communications – Steve Watkins (member)
  18. Digital Media Association (DIMA) – Lee Knife (member)
  19. DirecTV – Steve Dulac (member); Stacy Fuller (alternate)
  20. Disney – Vince Roberts (member)(Working Group 1 Co-Chair); Townsend Davis (alternate)
  21. EchoStar Technologies – John Card (member)
  22. Google – Naomi Black (member); Ken Harrenstein (alternate)
  23. Hearing Loss Association of America (HLAA) – Lise Hamlin (member)
  24. HBO/ Time Warner – Craig Cuttner (member)
  25. IDEAL Group – Steve Jacobs (member)
  26. IowaRadio Reading Information Service (IRIS) – Maryfrances Evans (member)
  27. LGE/Zenith Electronics – Wayne Luplow (member) (VPAAC Co-Chair); Tim Laud (alternate)
  28. Microsoft – Ann Marie Rohaly (member); Laura Ruby (alternate)
  29. Modulation Sciences, Inc. – Eric Small (member)
  30. Motion Picture Association of America (MPAA) – Paul Brigner (member)
  31. Motorola – Jeffrey Newdeck (member)(Working Group 4 Co-Chair)
  32. National Association of Broadcasters (NAB) – Kelly Williams (member) (Working Group 3 Co-Chair)
  33. National Association of the Deaf (NAD) – Shane Feldman (member) (Working Group 1 Co-Chair); Jeff Rosen (alternate), Kelby Brick (alternate)
  34. National Cable and Telecommunications Association (NCTA) – Andy Scott (member); Diane Burstein (alternate), Jill Luckett (alternate)
  35. National Captioning Institute (NCI) – Beth Nubbe (member)
  36. Northern Virginia Resource Center for Deaf and Hard of Hearing Persons (NVRC) – Cheryl Heppner (member)
  37. Research in Motion (RIM) – Greg Fields (member); Daniel Fok (alternate)
  38. Rovi Corp. – Adam Powers (member); Adam Goldberg (alternate)
  39. Sony Electronics, Inc. – Paul Hearty (member); Mark Eyer (alternate); Robert Blanchard (alternate)
  40. Telecommunications for the Deaf and Hard of Hearing, Inc. (TDI) – Claude Stout (member)
  41. Verizon Technology Operation – S. Olu Akiwumi-Assani (member); Jimmy Ho (alternate)
  42. Viacom – Glenn Goldstein (member); Christopher Heaton (alternate)      
  43. VITAC – Tim Taylor (member); Bob Beyer (alternate); Heather York (alternate)
  44. WGBHNational Centerfor Accessible Media (NCAM) – Larry Goldberg (member) (VPAAC Co-Chair); Geoff Freed (alternate)
  45. World Wide Web Consortium (W3C) – Judy Brewer (member); Jeanne Spellman (alternate)

 

Updated: 
Monday, November 10, 2014 - 12:00am